Prvi sastanak konzorcijuma projekta NATURED

Projekat “NATURED – Nature-bAsed soluTions for a jUst Resilience in thEAdriatic-Ionian cities” zaživeo je u punom zamahu prvim transnacionalnim sastankom, okupljajući evropske partnere i organizovajući treći transnacionalni i prvi lokalni seminar namenjenog lokalnim zainteresovanim stranama.

Nakon inicijalnih aktivnosti na projektu i prva dva online transnacionalna seminara, Faenza je bila domaćin prvog sastanka konzorcijuma uživo, 5. i 6. decembra 2024. godine, kojem su prisustvovali skoro svi projektni partneri iz jadransko-jonskog područja (Italija, Slovenija, Hrvatska, Grčka, Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Albanija i Severna Makedonija).

Bio je to značajan događaj jer je po prvi put omogućio članovima partnerstva ovog ambicioznog projekta da se upoznaju, direktno razgovaraju o aktivnostima i izazovima sa kojima će se suočiti u naredne dve godine, učvršćujući osnovu za umrežavanje koje treba rešiti zajedno. Sastanak je takođe imao za cilj negovanje i jačanje profesionalnih i ljudskih odnosa.

Prvi dan sastanka uključivao je ključni koordinacioni sastanak za usklađivanje partnera u upravljanju projektima, zadacima procene kvaliteta i narednim projektnim aktivnostima koje će se realizovati u bliskoj budućnosti. 

Drugog dana predstavljen je nedavno pokrenut projekat pod nazivom AQUAGREEN, koji će implementirati različita rešenja zasnovana na prirodi u oblasti Faenca, koja je bila posebno pogođena poplavama 2023. i 2024. godine. Ovi dramatični događaji prikazani su partnerima kroz dirljiv video i kratku posetu tom području.

Usledila je treća i poslednja transnacionalna radionica pod nazivom „Izazovi i mogućnosti za planiranje i implementaciju rešenja zasnovanih na prirodi“, uz učešće stručnjaka sa Univerziteta u Veneciji.

U popodnevnim satima, prvi lokalni seminar i događaj za širenje projekta otvoren za javnost pod nazivom „Od NATURED evropskog projekta do lokalnog nivoa. Ideje za dizajn rešenja zasnovanih na prirodi za Zajednicu opština Romanja Faentina” održana je u Opštinskoj biblioteci. Događaju je prisustvovalo oko 40 ljudi, uključujući administratore, profesionalce, članove građanskih odbora, udruženja i organizacija koje se bave zaštitom životne sredine i obične građane zainteresovane da bolje razumeju interakcije između klime i gradova na našoj teritoriji, sa osvrtom na poplave i urbanizam. toplotna ostrva, i učenje o mogućim rešenjima zasnovanim na prirodi (NbS) koja se mogu primeniti.

Podelite stranicu sa Vašim poznanicima

RAZVOJ PRIVREDE

Regionalni centar za društveno ekonomski razvoj – Banat pruža brojne usluge koje za cilj imaju unapređenje privrede u Banatu. Ove usluge se kreću od sprovođenja nacionalnih i pokrajinskih razvojnih programa do implementacije projekata koji su finansirani od stranih donatora, najčešće Evropske Unije. Centar u svom odeljenju za razvoj privrede istovremeno razvija i sprovodi i sopstvene usluge, u skladu sa svojom poslovnom politikom i identifikovanim tržišnim kretanjima. Usluge u ponudi Centra su fokusirane, ali ne i ograničene na sektor mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.

Zahvaljujući rezultatima, specifičnoj ponudi usluga i ulozi u razvojnim programima, može se reći da Centar ima pozitivnu reputaciju među korisnicima, osnivačima i regionalnim partnerima i ključnim institucijama koje se bave razvojem AP Vojvodine i Republike Srbije.

Zahvaljujući saradnji sa evropskim programima i uspešnoj implementaciji projekata, Centru je odato i priznanje za dostignuće (eng.”Seal of Achievement”) od strane Evropske Agencije za Rekonstrukciju (EAR).

Centar je posvećen daljem unapređenju kvaliteta života u Banatu, i u toj svojoj misiji, ulaže veliki napor u korišćenju organizacione i finansijske podrške evropskih fondova.

RCR Banat ima za cilj promociju ekonomskih promena afirmišući ulogu sektora malih i srednjih preduzeća i preduzetnika u regionalnom ekonomskom razvoju. Neke od aktivnosti kojima se želi dostići ovaj cilj su: