Informacije o participativnim laboratorijama i transnacionalnoj TANGRAM mreži
ŠTA SU PARTICIPATIVNE RADIONICE
Participativne radionice planiraju da uključe sve zainteresovane strane teritorije Fruške Gore, kao „aktivni deo“ u identifikovanju predloga, akcija i aktivnosti, dajući prikladne indikacije da zaštite, valorizuju i promovišu prirodne resurse u oblasti životne sredine za održivi i zeleni razvoj turizma. Akteri koji će biti uključeni su: javni subjekti, privatni turistički operateri i srodne aktivnosti, udruženja, stručnjaci za održivi razvoj, turistički marketing itd., ali i subjekti civilnog društva i njihovih organizacija.
KOJI SU CILJEVI
Participativne radionice će imati cilj da identifikuju kako poboljšati turističku ponudu, kao i da definišu strateški plan za celo područje Adriona i lokalni akcioni plan za održivi razvoj turizma teritorije Fruške Gore, kako bi se postigli ciljevi projekta TANGRAM, koji su:
• Razvoj održivog turizma koji omogućava uključivanje u turističku ponudu parkova i bašti povezanih sa prirodnim i kulturnim nasleđem destinacije.
• Promocija parkova i bašti za svaku destinaciju i mogućnost veze sa drugim destinacijama širom područja Adrion.
• Očuvanje i promocija prirodnih resursa i kulturnog nasleđa za održivi razvoj turizma.
• Produženje turističke sezone, koje omogućava dolazak turista u drugim godišnjim dobima, a ne samo u letnjoj ili jesenjoj sezoni.
• Ekonomski razvoj destinacije putem kreiranja novih poslova.
• Promocija razvoja poslovanja putem kreiranja novih zanimanja i razvoj postojećeg poslovanja.
ZBOG ČEGA UČESTVOVATI
Učešće u laboratoriji i u mreži projekta TANGRAM predstavlja važnu priliku za doprinos i aktivno učešće u procesu definisanja razvojnih linija teritorije od strane istih subjekata koji su glavni akteri.
KAKO UČESTVOVATI
Moguće je učestvovati na sledeća 2 načina :
• Prisustvo na participativnim radionicama pridruživanjem radnim grupama – Očekuje se ukupno oko 4 sastanka, koji će se održati online, u periodu od maja do novembra 2021. godine (postoji mogućnost održavanja sastanaka uživo, u skladu sa eventualnim promenama u vezi sa epidemiološkom situacijom)
• Pridruživanje Memorandumu o razumevanju – Memorandum o razumevanju za pridruživanje transnacionalnoj mreži TANGRAM. Članstvo predstavlja način da se efikasnije učvrsti učešće i saradnja u evropskoj mreži i da se doprinese razvoju održivog turizma usredsređenog na unapređenje prirodnih područja, parkova i bašti. Članstvo predstavlja način za aktivno učešće u definisanju plana i njegovoj primeni.
Popunite registracionu formu na LINKU i bićete kontaktirani za dodatne informacije