Usluge
Sektor za razvoj privrede
Potencijal mikro, malih, srednjih preduzeća i preduzetnika (MMSPP) u obavljanju privredne delatnosti stimuliše se kroz realizaciju godišnjih operativnih planova Sektora za razvoj privrede, sa opštim ciljem da se ojača ukupna privredna aktivnost u Banatu.
Specifični ciljevi kojima teži RCR Banat, u okviru Sektora za razvoj privrede jesu:
- Podrška sektoru MMSPP u unapređenju efikasnosti korišćenja resursa,
- Podrška razvoju sektora MMSPP koji rade u poljoprivrednim i proizvodnim delatnostima,
- Promovisanje privrede zasnovane na znanju i inovacijama,
- Privlačenje investitora u region.
Sve usluge namenjene sektoru MMSPP predstavljaju deo, kako nacionalnih, tako i pokrajinskih razvojnih programa, a realizuju se kroz pojedinačne aktivnosti/projekte finansirane domaćim i ino sredstvima.
Najveći deo redovnih aktivnosti u oblasti podrške razvoja sektora MMSPP u Banatu sprovodi se u partnerstvu sa Razvojnom agencijom Srbije (RAS) i namenjen je novoosnovanim i postojećim MMSPP. Standardizovani set usluga namenjen MMSPP (SSU za MMSPP), koji RCR Banat sprovodi u partnerstvu sa RAS podrazumeva pet vrsta usluga, koje su besplatne i uključuju informacije, obuke, konsalting, promocije i mentoring.
Sektor za regionalni razvoj i projekte
- Sprovođenje politike regionalnog razvoja i koordinacija razvojnih aktivnosti u regionu;
- Zastupanje interesa i predstavljanje Banata na nacionalnom i međunarodnom nivou;
- Uspostavljanje međunarodne, prekogranične, međuopštinske i međusektorske saradnje;
- Priprema lokalnih i regionalnih strateških razvojnih dokumenata i planova;
- Usklađivanje projektnih predloga sa interesima lokalnih samouprava na području Banata;
- Iniciranje i koordinacija procesa prioritetizacije projekata od lokalnog i regionalnog značaja;
- Pronalaženje adekvatnih izvora finansiranja za realizaciju projekata;
- Identifikacija, priprema i realizacija projekata;
- Učestvovanje u radnim grupama, formiranim u okviru nacionalnih i internacionalnih programa;
- Uspostavljanje i unapređenje saradnje sa relevantnim institucijama i organizacijama na nacionalnom i međunarodnom nivou;
- Sprovođenje istraživanja, analiza i studija u skladu sa potrebama regiona;
- Podrška razvoju postojećih i uspostavljanju novih regionalnih entiteta;
- Organizovanje i sprovođenje programa stručnog usavršavanja iz oblasti strateškog planiranja i pripreme i realizacije projekata.
Sektor za finansije i IT
Uloga sektora iz oblasti finansija se u skladu sa savremenim globalnim trendovima razvija u više pravaca. Jedna od najvažnijih uloga je prikupljanje, koncentrisanje, raspoređivanje novčanih sredstava, zatim adekvatno funkcionisanje sistema plaćanja, alokacija finansijskih sredstava i efikasan transfer u okviru realnog vremena za rad i funkcionisanje RCR. Sektor kao jedan od oslonaca RCR predstavlja logističko-tehničku podršku drugim sektorima sa kojima u sinergiji čini kompaktnu celinu na kojoj se zasniva ukupan rad.
U okviru sektora se obavljaju poslovi vezani za računovodstvo i u saradnji za licenciranom knjigovodstvenom agencijom vrše se sve potrebne radnje u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji.
Uloga sektora iz oblasti informacionih tehnologija ogleda se u prikupljanju, analizi i obradi informacija o regionu Banata, kao i njihovo prezentovanje stanovništvu, malim i srednjim preduzećima i svim zainteresovanim stranama, putem portala www.banat.rs i putem ostalih elektronskih i štampanih medija.
Pored redovne tehničke podrške svim sektorima posebna pažnja posvećuje se razvoju sistema elektronske uprave kao i razvoju mehanizama za efikasniju pripremu i praćenje projekata.
U okviru sektora razvijaju se softverske aplikacije bazirane na najnovijim tehnologijama koje zaposlenima omogućavaju brži i efikasniji rad uz mogućnost transparentnije i efikasnije kontrole rezultata (MyProject, Sistem 48, Elektronsko glasanje, E-uprava, aplikacije interne komunikacije, i aplikacije za prikupljanje i analizu podataka za potrebe projekata u kojima RCR Banat učestvuje).
Sektor za projekte i informacione tehnologije u saradnji sa ostalim sektorima aktivno učestvuje u pripremi i realizaciji projekata koji direktno doprinose poboljšanju društveno-ekonomskih prilika u Banatu i šire.
Sektor u okviru svojih redovnih aktivnosti sprovodi i obuke iz oblasti primene IT u privredi i poljoprivredi, obuke iz oblasti elektronskog poslovanja i obuke primene IT u poslovanju.