Blue Sky – Cross-border Solution to Air Pollution

Projekat „Blue Sky – Cross-border Solution to Air Pollution“ (Plavo nebo – Prekogranično rešenje za zagađenje vazduha) implementira se u okviru Interreg IPA program Rumuniјa-Srbiјa od strane Grada Zrenjanina, kao vodećeg partnera i Regionalnog centra za društveno-ekonomski razvoj – Banat, Temišvarskog Okruga i Univerziteta Politehnika iz Temišvara (Rumunija), kao partnera na projektu, kao odgovor na činjenicu da je zagađenje vazduha jedan od najznačajnijih izazova današnjice identifikovanih kako u prekograničnom regionu, tako i na nivou Evropske unije. Ovakva struktura konzorcijuma predstavlja značajnu prednost, jer obezbeđuje neophodno znanje, ali i potrebne resurse i kapacitete za uspešnu realizaciju projekta. Aktivnosti projekta su osmišljene tako da prvenstveno odražavaju potrebe projektnih partnera i njihovih teritorija, dok su uloge partnera dodeljene u skladu s njihovim nadležnostima, operativnim, finansijskim i stručnim kapacitetima.

Programska oblast suočava se s ozbiljnim izazovom, budući da razvoj infrastrukture i povećanje mobilnosti negativno utiču na životnu sredinu, pre svega kroz povećanje zagađenja vazduha. Ovo zagađenje nastaje emisijom hemikalija poput gasova (CO, NOx, SO2, O3 i drugih) i čestičnih materija na bazi ugljenika obogaćenih teškim metalima (PM10, PM2.5 i PM1).

Ova saradnja je od suštinskog značaja, s obzirom na to da ekološki rizici ne priznaju nacionalne granice. Zagađenje vazduha slobodno prelazi između Temišvara i Zrenjanina, ne obazirući se na političke i administrativne granice, dok izolovane akcije ne mogu efikasno rešiti problem zagađenja. Da bi se negativni uticaji na životnu sredinu adekvatno razumeli, kontrolisali i ublažili, neophodna je bliska saradnja ključnih aktera koji raspolažu političkim ovlašćenjima, tehnološkim rešenjima i stručnim znanjem za detekciju, kvantifikaciju i razvoj strategija za smanjenje zagađenja. Upravo je to cilj ovog projekta – usvajanje pristupa „mrežnog razmišljanja“, kojim se organizacije podstiču da se prilagode savremenim izazovima integracijom ekoloških potreba i metoda u svoje strateške ciljeve.

Implementacija projekta „Blue Sky“ doprineće značajnom unapređenju kvaliteta vazduha za sve stanovnike programske oblasti, uz smanjenje troškova zdravstvene zaštite za nadležne institucije. Ovi ciljevi će se ostvariti korišćenjem alata za planiranje održive mobilnosti i u saradnji sa sektorima zaduženim za zaštitu životne sredine, primenom inovativnog sistema za praćenje zagađenja vazduha, koji omogućava pristup obrađenim podacima iz regiona. Projekat će takođe doneti koristi privredi, jer će mere za smanjenje zagađenja podstaći inovacije i povećati konkurentnost u oblasti zelenih tehnologija.

CILJ PROJEKTA:

Opšti cilj projekta Blue Sky je zagovaranje paketa politika EU „Čist vazduh“, uz doprinos smanjenju izloženosti ljudi i životne sredine zagađivačima vazduha..

Specifičan cilj

  • Uspostavljanje sistema za merenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu u prekograničnom regionu, kao i promocija održive mobilnosti i zelenih urbanih rešenja, s ciljem smanjenja zagađenja vazduha i praćenja dugoročnih trendova i unapređenja.

PARTNERI:

Vodeći partner:
  • Grad Zrenjanin
Partneri:
  • Temišvarski okrug
  • Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj – Banat doo
  • Politehnički Univerzitet u Temišvaru

PERIOD IMPLEMENTACIJE:

Novembar 2024. – Novembar 2026. (24 meseca)

VREDNOST PROJEKTA:

1.423.187,48 € (IPA III CBC sredstva   1.209.709,35€)

IZVOR FINANSIRANJA:

Interreg IPA program Rumuniјa-Srbiјa

https://romania-serbia.net/

Podelite stranicu sa Vašim poznanicima

RAZVOJ PRIVREDE

Regionalni centar za društveno ekonomski razvoj – Banat pruža brojne usluge koje za cilj imaju unapređenje privrede u Banatu. Ove usluge se kreću od sprovođenja nacionalnih i pokrajinskih razvojnih programa do implementacije projekata koji su finansirani od stranih donatora, najčešće Evropske Unije. Centar u svom odeljenju za razvoj privrede istovremeno razvija i sprovodi i sopstvene usluge, u skladu sa svojom poslovnom politikom i identifikovanim tržišnim kretanjima. Usluge u ponudi Centra su fokusirane, ali ne i ograničene na sektor mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.

Zahvaljujući rezultatima, specifičnoj ponudi usluga i ulozi u razvojnim programima, može se reći da Centar ima pozitivnu reputaciju među korisnicima, osnivačima i regionalnim partnerima i ključnim institucijama koje se bave razvojem AP Vojvodine i Republike Srbije.

Zahvaljujući saradnji sa evropskim programima i uspešnoj implementaciji projekata, Centru je odato i priznanje za dostignuće (eng.”Seal of Achievement”) od strane Evropske Agencije za Rekonstrukciju (EAR).

Centar je posvećen daljem unapređenju kvaliteta života u Banatu, i u toj svojoj misiji, ulaže veliki napor u korišćenju organizacione i finansijske podrške evropskih fondova.

RCR Banat ima za cilj promociju ekonomskih promena afirmišući ulogu sektora malih i srednjih preduzeća i preduzetnika u regionalnom ekonomskom razvoju. Neke od aktivnosti kojima se želi dostići ovaj cilj su: