O „DanuP-2-Gas” PROJEKTU
Dunavski region ima ogroman potencijal za održivu proizvodnju i skladištenje obnovljive energije. Međutim, ovo područje i dan danas u velikoj meri zavisi od uvoza energije, dok su energetska efikasnost, raznovrsnost energetskih izvora i udeo obnovljivih izvora energije na veoma niskom nivou. U skladu sa klimatskim ciljevima EU za 2030 i EUSDR PA2 ciljevima, projekat „DanuP-2-Gas” će nastojati da unapredi transnacionalno energetsko planiranje, promovisanjem strategija za proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora u Dunavskom regionu spajajući sektore električne energije i gasa.
Na čemu trenutno radimo…
Dobrodošli u četvrti zvanični bilten projekta „DanuP-2-Gas”!
Početkom jula 2021. godine, projekat je ušao u treći period implementacije koji će trajati do kraja 2021. godine.
U poslednjim mesecima drugog perioda implementacije projekta, partneri su se fokusirali na nastavak prethodno započetih tematskih aktivnosti. Više o ovim aktivnostima možete saznati u prethodnom izdanju biltena: Pročitajte više >>. Fokus je ostao na razvoju Dunavske energetske platforme i prikupljanju podataka iz oblasti procene dostupnosti biomase i postojeće infrastrukture za identifikovanje i optimizaciju potencijala za spajanje sektora. Svi prikupljeni podaci biće osnova za Transnacionalni atlas obnovljive energije koji će biti dostupan preko Dunavske energetske platforme. Projektni konzorcijum je značajnu pažnju pridao i Analizi zakonodavnih okvira i razvoju nacionalnih izveštaja koji analiziraju izvodljivost i potencijalne pravne i administrativne prepreke za realizaciju investicija povezanih sa tehnologijama i sektorima u fokusu “DanuP-2-Gas” projekta. Katalog subvencija, koji će takođe biti dostupan putem platforme, stalno se ažurira unosom podataka u vezi sa postojećim mehanizmima podrške specifičnim za regionalni i nacionalni kontekst.
STVARANJE SINERGIJE MEĐU PROJEKTIMA
Projekat „DanuP-2-Gas“ je 9. juna 2021. godine predstavljen na međuregionalnoj radionici i virtuelnim studijskim posetama organizovanim u okviru Interreg Europe projekta SHREC – SHifting towards Renewable Energy for Transition to Low Carbon Energy. Domaćin događaja bila je Regionalna razvojna agencija Južne Muntenije.
Radionica je organizovana sa ciljem da se unapredi znanje partnera i zainteresovanih strana o specifičnim izazovima globalnog trenda čiste obnovljive energije, o rumunskim nacionalnim politikama u oblasti obnovljivih izvora energije i istraživačkim projektima o obnovljivoj energiji i ublažavanju klimatskih promena. Prisustvovali su projektni partneri, zajedno sa predstavnicima regionalnih vlasti, inovacionih centara, akademske zajednice, industrije i drugih zainteresovanih strana.
Deo događaja bio je fokusiran na stvaranje sinergije sa drugim projektima u oblasti obnovljive energije, što je bila odlična prilika za diseminaciju projekta „Danup-2-Gas” i privlačenje zainteresovanih strana zainteresovanih za temu projekta. Projekat „DanuP-2-Gas“ su predstavili menadžerka za komunikaciju na projektu gđa Ines Ahmić iz Agencije za energetiku Savinjske, Šaleške i Koroške regije (Slovenija) i gospodin Adelin Lazar iz URBASOFIA (Rumunija).
Stvaranje sinergije između različitih EU projekata je uvek veoma korisno za podsticanje saradnje zainteresovanih strana i maksimiziranje uticaja projekata. Više informacija o radionici možete naći na zvaničnoj veb stranici SHREC projekta: Pročitajte više >>
ZNAČAJ UMREŽAVANJA ZA INOVATIVNE PROJEKTE
Projektni partner iz Slovačke – NARA, smatra da je saradničko umrežavanje jedan od najvažnijih delova inovativnih modela upravljanja. Sve se više u Evropi i svetu diskutuje i podržava tema umrežavanja, jer najveće ciljeve možemo postići samo saradnjom. Iz tog razloga, NARA-SK je kao osnovni princip svog pristupa izabrala model saradnje petostrukog heliksa. Šta je petostruki heliks? – to je okvir koji obuhvata interakcije između univerziteta, industrije, vlade, javnog sektora i ekonomije znanja. Ovaj model je već prepoznat i usvojen od strane Evropske unije i svi inovativni modeli bi trebalo da rade na ovom principu.
NARA-SK je usvojila ovaj model i fokusirala se na umrežavanje na svim nivoima u okviru projekta „DanuP-2-Gas“.
Naše zainteresovane strane i partneri su uglavnom klasteri, zadruge i obrazovne agencije, koji imaju svoje mreže, pa se na taj način informacije o projektu i rezultatima projekta dele širokoj publici. Dozvolite da vam predstavimo neke od glavnih zainteresovanih strana NARA-SK:
KLASTERI
- Nacionalni energetski klaster NEK, http://www.nek.sk/?portfolio=national-energy-cluster-nek
- Energetski klaster Presov regiona (EKPK), http://www.ekpk.sk/en/
- Regionalni inovativni industrijski klaster Rimavská Kotlina- REPRIK, http://www.reprik.eu/
- Energetsko ekološki klister regiona Ipel – IPEEK, https://www.ipeek.eco/?lang=en
- Poslovni energetski srvis klister Slovačke – BECS SLOVAKIA, https://www.becsslovakia.eu/
- Unija slovačkih klastera, http://uksk.sk/en/?noredirect=en_US
- KLASTER INDUSTRIJSKIH INOVACIJA, https://www.industryinnovationcluster.sk/
- TATRAVAGONKA POPRAD – osnivač klastera železničkog transporta, član Slovačkog nacionalnog udruženja vodonika – klastera, https://tatravagonka.sk/?lang=en
ZADRUGE
- EURO COOPERATIVE BRATISLAVA, http://www.eurodruzstvo.eu/
- Ponitrianske štedna zadruga, http://ponitrianske-sporitelne-druzstvo.trade.sk/
POSLOVNA UDRUŽENJA
- ADMINISTRATIVNI SERVIS, http://www.sluzbysprave.sk/
- Slovački sindikat, http://www.szz.sk/
- Slovačko udruženje malih preduzeća, http://samp-msp.sk/
KOMPANIJE
- NPS, Ltd, https://www.nps.sk/
- Tehničko opremanje objekata – UNITECHNOLOGY, https://unitechnology.eu/en/unitechnology-2/
NVO UDRUŽENJA
- HOME SELF – VLADINO UDRUŽENJE, https://www.samospravydomov.org/
AKADEMIJE
- Slovački poljoprivredni Univerzitet u Nitri, https://www.uniag.sk/en/main-page/
- Slovački tehniloški Univerzitet u Bratislavi, https://www.stuba.sk/english.html?page_id=132
- Tehnički Univerzitet u Zvolenu, https://www.tuzvo.sk/en
- Univerzitet u Žilini, https://www.uniza.sk/index.php/en/
MINISTARSTVO
- Slovačka agencija za inovacije i energiju (SIEA), https://www.siea.sk/en/