Koncept cirkularne ekonomije široko se promoviše u okviru evropske politike i to je nedvosmisleno prikazano kako u „Evropskom zelenom dogovoru“ (EGD) iz 2019. godine, tako i u novom „Akcionom planu cirkularne ekonomije“ (CEAP) koji je usvojen 2020. godine. S obzirom na to da je država Srbija na putu ka članstvu u ovoj zajednici, a sa namerom da ovaj globalni trend prenese na nacionalni nivo, Ministarstvo za zaštitu životne sredine je u saradnji sa programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), aprila ove godine pripremilo „Mapu puta za cirkularnu ekonomiju u Srbiji“, kao putokaz ka tranziciji sa linearne (uzmi-napravi-baci) na model cirkularne ekonomije (smanjenje stvaranja otpada, povećanje ponovne upotrebe i njegovo recikliranje).
Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj – Banat je partner na projektu “Cirkularno inovativne i otporne gradske laboratorije u regionu Adrion” (eng. Circular Innovation and Resilient City Labs in the Adrion Region – CIRCLE) koji se realizuje u okviru Interreg Jadransko-jonskog programa saradnje 2014-2020 – ADRION. Cilj projekta CIRCLE je unapređenje i širenje znanja o praktičnoj održivosti principa cirkularne ekonomije, kroz zajednički pristup koji uključuje poslovne subjekte, administrativne i finansijske organizacije, kao i civilno društvo u urbanim sredinama, gde se proizvodi najveća količina otpada i gde se istovremeno mogu primeniti inovativno cirkularni poslovni modeli.
U tom kontekstu će u okviru projekta biti uspostavljene „Cirkularno inovativne i otporne gradske laboratorije“ (CIRCLabs) u državama iz kojih dolaze partnerske organizacije na projektu: Italija, Slovenija, Hrvatska, Grčka, Bosna i Hercegovina,Crna Gaora, a jedna od ovakvih gradskih laboratorija, usmerena na elektronski i otpad električne opreme, biće uspostavljena i u gradu Zrenjaninu, sa ciljem organizovanja procesa održivog upravljanja elektronskim otpadom, zasnovanog na principima cirkularne ekonomije. Istovremeno, biće pokrenut Pilot-demonstracioni model prikupljanja, transporta i odvajanja elektronskog otpada, odnosno njegovog tretmana i ponovne upotrebe u budućnosti.
CIRCLab, kao novi cirkularno poslovni model, biće uspostavljen kroz nekoliko faza (identifikacija – formulacija strategije novog cirkularnog poslovnog modela, planiranje – implementacija, praćenje – razmatranje), a sve planirane aktivnosti treba da doprinesu smanjenju upotrebe prirodnih resursa i energije, a samim tim i smanjenju nastajanja otpada, zagađenja i ostalih negativnih uticaja na životnu sredinu, održavajući vrednost proizvoda, materijala i resursa u ekonomiji što je duže moguće.
Ukupna vrednost projekta CIRCLE je 1.862.020,00 EUR, a period realizacije je februar 2020 – jul 2022. godine.